Bicykle Žilinčanov už cestujú do Afriky

Mesto Žilina sa vlani ako prvé partnerské mesto na Slovensku zapojilo do charitatívneho projektu českých susedov s názvom Kolo pro Afriku. Cieľom tejto kampane je zozbierať používané bicykle, poslať ich do Afriky a pomôcť tak deťom v Gambii, ktoré denne dochádzajú do škôl niekoľko kilometrov peši.
 
Projekt realizuje spoločnosť Kola pro Afriku, ktorá bola založená v roku 2012 v Ostrave. „Táto kampaň slúži na dobročinný účel pre africké deti, ktoré sa snažia dostať za vzdelaním do školy. Tie sú často vzdialené od domovov aj 5 až 8 kilometrov. Bicykel deťom slúži na rýchlejšie a bezpečnejšie prekonanie tejto vzdialenosti,“ vysvetlil hlavnú myšlienku projektu jeho žilinský koordinátor Ľuboš Slebodník z Mestského úradu v Žiline.
 
Minulý rok v novembri sa v Žiline uskutočnila prvá nakládka približne 80-tich zozbieraných bicyklov, ktoré putovali do centrálneho skladu v Ostrave. Odtiaľ sa minulý týždeň slávnostne naložili spolu s ďalšími bicyklami do kontajnera a spoločne putujú do Hamburgu, odkiaľ sa loďou presunú do africkej Gambie.
 
Cestu bicyklov v Afrike ďalej monitoruje a riadi systém. „Nie je to tak, že sa loď s bicyklami odstaví niekde v hlavnom meste a hocikto ich rozoberie. Bicykle sa dodajú priamo do škôl zapojených do projektu,“ vysvetlil Ľuboš Slebodník. Doplnil, že bicykel dostanú za dobré správanie deti z rodín, ktoré sa snažia zodpovedne pristupovať k vzdelaniu. „Žilinčania darovaním svojho bicykla prejavili obrovskú solidárnosť. Pre nás už boli tieto bicykle možno nepotrebné, no africkým deťom urobia radosť a pomôžu im pri zvyšovaní ich gramotnosti. Chcel by som poďakovať všetkým, ktorí darovali svoj bicykel do zbierky a tak pomohli tým, ktorí to skutočne potrebujú,“ uzavrel žilinský primátor Igor Choma. 
Vytvorené: 10.4.2018 | Naposledy aktualizované: 10.4.2018

Členenie podľa životných situácií

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Životné situácie

Členenie podľa odborov úradu

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Odbory úradu