Ďalšia dôležitá výhra mesta v kauze Aupark

Kauza Aupark, ktorá sa už niekoľko rokov ťahá po súdoch, má ďalší pozitívny výsledok. Prednedávnom sa nám podarilo zaznamenať obrovský úspech, keď súd rozhodol, že mesto Žilina nemusí v súvislosti s výstavbou obchodného centra v strede mesta spred vyše desiatich rokov zaplatiť 17,5 milióna eur. Takúto sumu požadovala spoločnosť GETWAY MANAGEMENT, a.s. ako náhradu škody za prieťahy pri výstavbe. Okresný i krajský súd túto žalobu zamietol, pričom verdikt je aktuálne právoplatný, momentálne sa však ešte čaká na posúdenie Najvyšším súdom, keďže developer využil možnosť dovolacieho konania ako mimoriadneho opravného prostriedku.
 
V súvislosti s touto kauzou sa však vedie i druhé súdne konanie, v ktorom je žalovaná Slovenská republika zastúpená Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, pričom mesto Žilina v tomto konaní vystupuje ako vedľajší účastník. Predmetom konania bola náhrada škody vo výške 1,3 mil. eur, ktorá mala spoločnosti GETWAY MANAGEMENT, a.s. vzniknúť v súvislosti s údajným omeškaním výstavby obchodného centra Aupark. Odvoláva sa pritom na spochybňované rozhodnutie stavebného úradu mesta Žilina. Ak by bola uvedená spoločnosť v tomto súdnom konaní úspešná, ministerstvo by muselo uhradiť škodu a mestu Žilina by hrozilo, že si ministerstvo bude voči nemu uplatňovať regresný nárok. Okresný súd v Žiline koncom apríla však túto žalobu v celom rozsahu zamietol. „Vždy sme zastávali názor, že mesto Žilina investorovi v súvislosti s výstavbou obchodného centra nespôsobilo žiadnu škodu. O to viac bolo v záujme mesta, aby ministerstvo bolo v konaní úspešné“, uviedol primátor mesta Igor Choma. V tejto veci mesto zastupuje advokátska kancelária HADBÁBNA & spol., s.r.o., ktorá mesto úspešne zastupovala aj v súdnom konaní o náhradu škody v celkovej výške 17,5 mil. eur.
 
Začiatok „sedemnásťmiliónového“ sporu súvisí s predajom pozemkov na Štúrovom námestí pre výstavbu nákupného centra Aupark. Predaj pozemku odklepli na návrh vtedajšieho primátora Jána Slotu mestskí poslanci ešte v decembri 2003. Námestie vtedy predali za 50 miliónov slovenských korún. Nástupca Jána Slotu primátor Ivan Harman však výstavbu obchodného centra zastavil, predaj označil za nevýhodný a napadol ho na súde. Investor projekt previedol na inú spoločnosť, ktorá v budovaní obchodného domu pokračovala. Žiadal však o úhradu škody za pozastavenie projektu, ktorú vyčíslil na 17,5 milióna eur. 
Vytvorené: 25.5.2018 | Naposledy aktualizované: 25.5.2018

Členenie podľa životných situácií

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Životné situácie

Členenie podľa odborov úradu

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Odbory úradu