Kamerový systém v Žiline sa rozširuje. Na poriadok v meste už dohliada 80 kamier.

Na frekventovaných žilinských miestach pribudlo v minulom roku desať nových kamier. Na projekt rozšírenia kamerového systému v Žiline získalo mesto dotáciu z Ministerstva vnútra SR vo výške 30 tisíc eur a spolufinancovalo ho aj z vlastných zdrojov.
 
Nové kamery boli nainštalované na Hájiku, v Závodí a pod drobnohľadom mestskej polície sú aj lokality v centre mesta, v ktorých často dochádzalo k protiprávnej činnosti. „Našou snahou je umiestňovať kamery najmä na problémové miesta. Skúsenosti z iných miest potvrdzujú, že zavedenie kamerového systému v najrizikovejších a najfrekventova­nejších lokalitách mesta významne prispieva k predchádzaniu kriminality a zvyšuje bezpečnosť obyvateľov,“ uviedol primátor Žiliny Igor Choma. Ako ďalej dodal, monitorovaním rizikových lokalít sa dá nielen predchádzať kriminálnej činnosti, ale aj celkovo prispieť k zníženiu vandalizmu.
 
Kamerový systém obsluhujú zamestnanci Mestskej polície v Žiline, ktorí aj takýmto spôsobom dohliadajú 24 hodín denne na poriadok a bezpečnosť v uliciach mesta. Podľa náčelníka mestskej polície Milana Šamaja, kamery im pomáhajú úspešne odhaľovať kriminálnu činnosť na území mesta. „Vďaka kamerovému systému sme zistili a prešetrili približne dvesto priestupkov. Kamerové záznamy vieme ďalej poskytnúť aj štátnej polícii. Len vlani sme od nich dostali viac ako sto žiadostí s takouto požiadavkou,“ doplnil policajný náčelník.
 
Kamerový systém sleduje okrem verejného poriadku i aktuálnu dopravnú situáciu a slúži tiež ako monitorovací prostriedok v prípade vzniku mimoriadnych udalostí. V súčasnosti majú žilinskí mestskí policajti k dispozícii 80 kamier. O poskytnutie dotácie na ďalšie rozšírenie kamerového systému sa budú uchádzať i v tomto roku. Ak budú úspešní, nové kamery pribudnú aj na ďalších žilinských sídliskách a v ostatných mestských častiach.
Vytvorené: 29.1.2018 | Naposledy aktualizované: 29.1.2018

Členenie podľa životných situácií

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Životné situácie

Členenie podľa odborov úradu

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Odbory úradu