Štvrťstoročie Mestského divadla Žilina

Mestské divadlo Žilina dovršuje v tomto druhom polroku 2017 dvadsaťpäť rokov svojej novodobej existencie. Treba povedať, že tých 25 rokov je naplnené hľadačstvom, kreativitou, náročnosťou a progresom. A z týchto kritérií a nárokov neustupujeme ani teraz v novej divadelnej sezóne 2017/18. September, okrem naších vlastných titulov, nesie v sebe pre žilinského diváka ponuku širšieho záberu ako je napríklad legendárna inscenácia Divadla Aréna TISO v hlavnej úlohe s Mariánom Labudom (17.9.), koncert Fragile (10.9.), 3T (8.9.), naša novoobnovená HANA (HOMMAGE À HEGEROVÁ) (13.9.) s novou hosťujúcou tvárou - jazzovou speváčkou a herečkou Luciou Lužinskou, privítame aj jazzmana Jiřího Stivína (18.9.), Soňa Müllerová pre zmenu vyspovedá v svojej talkshow "Vitajte doma" komika a herca Juraja Kemku a taktiež sú tu dva hudobné combacky. Comeback zostavy hudobníkov, spolužiakov z Berklee College of Music - Johna Shannona, Dana Brantigana, Oskara Rózsu a Martina Valihoru (22.9.). Unikátna medzinárodná zostava odohrá hudbu z projektov Waking Vision, Dan Brantigan Quartet a Universal Cure, ktoré zanechali v slovenskom publiku silnú stopu počas ich pôsobenia v rokoch 2001-2009, s opakovaným návratom v roku 2016, kedy si u nás získal fanúšikov a svojou tvorbou ovplyvnili celú generáciu hudobníkov. A duhý comback Barbory Švidraňovej s Milom Kráľom, našich kolegov, ktorí sa predstavia so svojim koncertom (29.9.).

 

5. a 6.10. v spolupráci s Novou synagógou Žilina uvedie premiérový titul Ivana Vyrypajeva "Nekonečne dlhé objatia" v réžii Eduarda Kudláča. Hru, ktorá patrí medzi autorove najnovšie texty. Príbeh tohto textu pripomína poviedkový film, kde sa prelínajú osudy štyroch hrdinov, žijúcich v New Yorku (z toho traja sú imigranti). Američan Charlie, Poľka Monika, ktorí sú mladomanželia, neskorší priateľ Kryštof z Prahy, momentálne žijúci v Berlíne a Emmy. Preskočí iskra a strávia spolu noc ako aj ďalšie dni a noci. Všetci hrdinovia sa potom ocitajú na starom kontinente, v Berlíne. Robia chybu za chybou, zápasia so životom a smrťou, odpúšťajú si a zbližujú sa. Ich totálne spojenie, to neznesiteľné objatie, prichádza však až v inom "neživom" stave. Je to niečo ako antický osud - ženie ich do chýb a zároveň ich pred nimi vystríha. Toto premiérové uvedenie na Slovensku by malo obohatiť aj Žilinský literárny festival (2.-8.10.) a jeho 14. ročník, ktorý prinesie tému “Fakt alebo Fikcia” - otázka aktuálna nielen v literatúre, ale v súčasnosti aj v našej spoločnosti a verejnej debate.

 

A na konci roka sa chceme venovať slovenskej literárnej legende Ladislavovi Mňačkovi. V januári 2018 by sme chceli odpremiérovať "Smrť sa volá Engelchen" v réžii Tomáša Procházku - súčasnú divadelnú adaptácíu jedného z najsilnejších románov tohto kontraverzného autora. Mňačkova kniha varuje, je nadčasová. Fašizmus, hoci porazený, znovu dvíha hlavu. A to je pre dnešok nesmierne aktuálna téma.

 

Takže, je sa na čo tešiť, všetci ste vítaní.

 

Anton Šulík

riaditeľ Mestského divadla Žilina

Vytvorené: 22.8.2017 | Naposledy aktualizované: 22.8.2017

Členenie podľa životných situácií

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Životné situácie

Členenie podľa odborov úradu

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Odbory úradu