Žilina je ďalším európskym mestom, kde jazdia elektrobusy

Žilinská mestská hromadná doprava je od dnešného dňa ekologickejšia a modernejšia. Do vozidlového parku Dopravného podniku mesta Žiliny (DPMŽ) pribudli dnes dva nové elektrobusy.
 
Najmodernejšie vozidlá si mohla prísť pozrieť a vyskúšať aj cestujúca verejnosť. Na Námestí Andreja Hlinku ich slávnostne uviedol do prevádzky žilinský primátor Peter Fiabáne spolu s riaditeľom DPMŽ Jánom Barienčíkom. Ešte pred samotným slávnostným spustením sa ekologickým elektrobusom odviezli deti z Brodna do Vrania. Nové vozidlá typu Škoda Perun 26SH01 majú celkovú dĺžku 12 metrov, sú nízkopodlažné, plne klimatizované, vybavené kamerovým systémom a elektronickým počítaním cestujúcich. Nechýba v nich ani pripojenie na wifi, USB nabíjačky či digitálna rádiostanica. Maximálna obsaditeľnosť elektrobusu je 73 osôb, pričom 28 miest je na sedenie a 45 miest na státie. Dojazd vozidiel je na jedno nabitie minimálne 100 kilometrov, pri priebežnom nabíjaní do 300 kilometrov. Elektrobusy budú premávať na linkách 20, 22, 24, 26 a 30. Budú jazdiť výhradne na elektrickú energiu a nebudú tak produkovať žiadne emisie. „Prevádzkou nových trolejbusov, hybridných autobusov, no najmä prevádzkou týchto nových elektrobusov sa umocnil význam elektormobility v mestskom prostredí v rámci dopravy. Mesto Žilina sa stáva jedno z najzelenších miest na Slovensku v oblasti MHD. Takýmto spôsobom postupne zvyšujeme povedomie v spoločnosti o potrebe využívania mestskej hromadnej dopravy, ako aj alternatívnych druhov dopravy, medzi ktoré elektrický pohon, a to najmä v dopravných prostriedkoch, určite patrí,“ zdôraznil primátor Žiliny Peter Fiabáne. Elektrický pohon má podľa neho význam nielen vo verejnej mestskej doprave, ale aj v individuálnej automobilovej doprave či v nákladnej doručovateľskej a zásobovacej oblasti. Jeho využívaním sa znižujú priame dopady spaľovacieho motora na mestské ovzdušie. „Rovnako tiež nedávno spracovaná Koncepcia rozvoja e-mobility v meste Žilina spomína nevyhnutnosť investícií do elektrifikácie v MHD, ako aj podporu využívania elektromobilov v mestskom prostredí. Aj náš mestský úrad ide verejnosti príkladom, naši zamestnanci majú k dispozícii dva elektromobily,“ doplnil primátor Peter Fiabáne. Dodávkou dvoch nových elektrobusov sa zavŕšila obnova vozidlového parku autobusov DPMŽ, ktorá začala v roku 2014. „Počas štyroch rokov pribudlo na žilinských cestách 19 nízkopodlažných autobusov s dieslovým pohonom, 16 nízkopodlažných autobusov s hybridným pohonom a spomínané dva elektrobusy, ktoré svojou jedinečnosťou a použitými technológiami predstavujú technologický vrchol nášho vozidlového parku. Neprodukujú žiadne emisie, a tak aj my pomáhame k skvalitneniu čistoty ovzdušia v našom meste. Zároveň finišujeme s obnovou trolejbusov, kde sme dali do prevádzky už 30 kusov a ďalších 12 príde do Žiliny v tomto týždni a v priebehu mesiaca január, “ uviedol riaditeľ DPMŽ Ján Barienčík.
 
Nákup elektrobusov bol financovaný z fondov Európskej únie v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Investícia vo výške 1 149 200 eur, zahŕňa okrem nákupu vozidiel tiež vybudovanie dvoch nabíjacích staníc. Mesto Žilina spolufinancovalo tento projekt piatimi percentami. 
 
Vytvorené: 13.1.2019 | Naposledy aktualizované: 13.1.2019

Členenie podľa životných situácií

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Životné situácie

Členenie podľa odborov úradu

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Odbory úradu