Žilina si uctila obete holokaustu

Slovensko si v nedeľu, 9. septembra, pripomenie Deň obetí holokaustu a rasového násilia. Tento pamätný deň je smutnou spomienkou na prijatie nariadenia o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex, ktorý vydala vtedajšia slovenská vláda pred 77 rokmi, 9. septembra 1941.

Pamiatku obetí, ktoré si vyžiadal režim Slovenského štátu z radov židovského obyvateľstva a ostatných menšín, si dnes uctili aj v Žiline pietnou spomienkou pri pamätníku „Cesta bez návratu“ na Závodskej ceste. Žilinský pamätník sa nachádza na mieste, kde bol od marca do októbra roku 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských občanov z celého Slovenska do nacistických koncentračných táborov. Na spomienkovej slávnosti sa zúčastnili aj predstavitelia mesta, na čele s viceprimátorom Patrikom Gromom, zástupcovia židovskej náboženskej obce, syn zosnulého Arieha Kleina, zástupcovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, žilinskí žiaci a obyvatelia mesta. Židovská komunita podľa viceprimátora Patrika Gromu významne ovplyvnila charakter Žiliny a duch židovskej kultúry je v našom meste prítomný dodnes. „Stojíme na mieste, ktoré sa stalo poslednou zastávkou našich spoluobčanov pred deportáciou do koncentračných táborov, na mieste, kde poslednýkrát uvideli svoj rodný kraj, priateľov a známych. Minulosť nezmeníme, môžeme však zmeniť našu budúcnosť. Aj preto je potrebné neustále si pripomínať, aké negatívne následky môže mať náboženská, etnická alebo národnostná nenávisť,“ upozornil Groma.

Pamätník „Cesta bez návratu“ vybudovalo mesto Žilina v roku 2004 na znak úcty obetiam týchto smutných udalostí. Jeho autorom je rodák zo Žiliny a Čestný občan mesta Žilina Arieh Klein.
Vytvorené: 7.9.2018 | Naposledy aktualizované: 7.9.2018

Členenie podľa životných situácií

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Životné situácie

Členenie podľa odborov úradu

Životnými situáciami občanov sú napríklad uzavretie / rozvod manželstv, narodenie dieťaťa apod. pre podnikateľov to môžu byť napr. začiatok podnikania, oznámenie daňovej povinnosti.
Odbory úradu